PROTEBE

Naši sponzoři

Logo MHMPNadace Jedličkův ústav   l net4gas 

 l mcpl  l mcp4 

albi logo 02  l ceps

l mz     

   l rsts 

  detail top vision s.r.o. profesn vzd l v n   menu logo panter

Zvěrokruh   FilmGame

Breno  Efko

Filmexport  Bezvatriko.cz

vseprotisk  Pletiva dobrý

Grooters  Padawan

Bambule  Silic media

Fantom Print  Super ZOO

AVE

Články, zprávy a reportáže

Mezinárodní setkání Euro-Chess, Valkenburg aan de Geul 2016

První týden v květnu jsme se vydali do holandského Valkenburgu na další ročník šachového turnaje. Zúčastnili se Michal Fusek, Honza Holna, Max Špachta, Johan Jagoš a jako nováček Klára Šimerdová.

Celý týden byl tentokrát spolufinancován programem Erasmus+, v rámci něhož každý účastník získal certifikát EU Youthpass, který je nejen potvrzením účasti na projektu, ale také nástrojem k sebereflexi a zhodnocení získaných kompetencí. Lze jej použít jak v dalším vzdělávání i při hledání zaměstnání.

A právě na rozvoj kompetencí byly zaměřeny aktivity a hry organizované lektorskou skupinou ALTER EGO – podle indicií jsme hledali pachatele, vytvářeli ideálního člověka podle emocí. V kuchyni vytvářeli tu nejlepší palačinku, fotili fotku s názvem Naděje a natočili krátký dokumentární film, ve kterém hlavní roli dostali šachy a my. Na konci každého dne probíhalo zhodnocení a prezentace fotek, které se rovněž publikovaly na sociálních sítích.

Navštívili jsme historické centrum Valkenburgu a místní katakomby, které byly vybudovány dle římského vzoru. Dále významné město Maastricht, plné studentů a zajímavých památek – radnice, staré náměstí s katedrálou, kamenné hradby, univerzita a parlament. Farmářské trhy, mlýn a pekárnu s výbornými tradičními koláči. Podle průvodce je v Maastrichtu nejvíce kaváren na jednoho obyvatele na světě! Něco na tom bude…

No a celý den Efteling, samozřejmě. Je to lesopark plný zábavných atrakcí pro malé i velké. Střídají se rychlé horské dráhy s poklidným plutím ve člunu, pohádkové výjevy a květinové záhony, kýč i estetika. Každý si najde to své.

A nakonec šachy. Proběhla simultánka s velmistrem Hansem Boehmem a turnaj ve třech kategoriích. Naši si vedli dobře. V celkovém umístění skončil Michal Fusek na osmém a Max Špachta na šestém místě. Konkurence byla silná. Maďarsko, Slovensko, Polsko, Německo, Belgie, Holandsko a Česká republika.

Eurochess 2016 připomínal setkání přátel. Program byl plný a zajímavý, jídlo chutné, ubytování slušné, večerní párty veselé a počasí příjemné. Mladým lidem s handicapem i bez se podařilo překročit nejednu hranici…

Při zpáteční cestě jsme se na skok zastavili v Lucemburku a prohlédli si katedrálu s hrobem českého krále Jana Lucemburského.

 

Pro lepší představu se podívejte na následující video
https://www.youtube.com/watch?v=72ytSTSqUC8

a nahlédněte do fotogalerie
http://www.protebe.org/index.php/fotogalerie/category/3-mezinarodni-setkani-euro-chess-2016