PROTEBE

Naši sponzoři

praha4

 l net4gas albi logo 02  

l mz     

  detail top vision s.r.o. profesn vzd l v n   menu logo panter

Zvěrokruh   FilmGame

Breno  Efko

Filmexport  Bezvatriko.cz

vseprotisk  Pletiva dobrý

Grooters  Padawan

Bambule  Silic media

Fantom Print  Super ZOO

AVE  Farmapark u Toma

Články, zprávy a reportáže

Hra o trůny v Lažánkách, l. p. 2017

Ze všech stran nepřístupná. Tak taková byla Stará země. Kde neční vysoké hory, jež živá duše nepřejde, rozprostírají se zrádné bažiny. Kde bažiny pomalu, ale jistě mění se v půdu úrodnou, omílá zas pobřeží zuřivý oceán, v němž ostré hroty útesů ční. Těžké, velice těžké, ba téměř nemožné je dostat se k Lidem, kteří zde v poklidu a harmonii žijí. A přece. Puklinou skalní, jež skryta za hustým kapradím v místech, kde mlha bílá jako had jedovatý plíží se, proniknou do země toho prokletého dne Cizí…

Tak začíná příběh starce, jenž poslední pamětliv byl dob, kdy přátelství a ohleduplnost ve Staré zemi v závist a zlobu změnila se a šest království proti sobě k zuřivé bitvě poštváno bylo.  

Stejný příběh byl vyprávěn i všem táborníkům, kteří se letos opět sjeli do jihočeských Lažánek. Ať už hromadně autobusem či vlastní dopravou, z blízka i daleka, sešli se nakonec všichni a společně shlédli představení, které starcovo vyprávění dokreslilo. Bylo jasné, že letošní táborový pobyt bude opět nezapomenutelný.

Se svými oddílovými vedoucími zažívaly děti po celé dva týdny dopoledne plná zábavy, soutěží, her a různých překvapení, a to nejen v areálu tábora, ale především v okolních nádherných lesích. A když byla náhodou volná chvíle, vždy tu byla možnost uspořádat výpravu k totemu ukrytému v lese, u něhož obvykle byla nějaká drobnost pro radost.

IMG 8071

Jakmile však v dáli posvátné bubny zazněly, šest družin zde hned v mžiku stálo, z nichž každá do jedné z šesti barev oděna byla, svůj erb a vlajku téže barvy hrdě nesla a krále svého a též královnu i urozenou princeznu v úctě měla. Zvuk bubnů… To byl vždy čas i pro mnoho rytířů ukázat, jak bystří jsou, mrštní, rychlí a taktéž důvtipní. Zvuk bubnů… Čas, kdy k velké bitvě mezi šesti královstvími Staré země schylovalo se. Zvuk bubnů… znamení, že generálové všech družin své strategie ještě narychlo promýšlejí, než první výstřel přeruší to dramatické ticho… Zvuk bubnů… Tak nějak vypadal nástup dětí na etapovou hru. Úkoly, které táborníci postupně plnili, nebyly mnohdy vůbec jednoduché a vyžadovaly spolupráci celé družiny. Kluci a holky si vyzkoušeli, jak asi vypadal výměnný obchod před tím, než Cizí donesli do Staré země peníze. Společně tvořili a doručovali listiny, v nichž ostatním královstvím vyhlašují válku. Ve hře plné hlavolamů a šifer se dozvěděli, která posvátná zvířata mají jednotlivá království a vyzkoušeli si, jak složitý byl kontakt mezi frontou a týlem v dobách válečného běsnění. V noční bojové hře bylo nutné překonat strach a vydat se po cestě plné tajemných symbolů. Jindy děti zase odlévaly stopy zvířat a spoustu se jich naučily poznávat. No a při léčbě nemocných v polním lazaretu se seznámily s nejstaršími léčebnými postupy za pomoci bylin. A odměna za každé velké vítězství? Za zvuku fanfár a jásotu poddaných večeřet u královského stolu se všemi poctami a samozřejmě obsluhou, jak už to tak u královského dvora bývá. Krásný okamžik, který si nakonec užily družiny všech šesti království.

Etapová hra trvala obvykle celé odpoledne. Večery byly opět nabité zábavou. Ať už děti řádily na diskotéce, opékaly špekáčky a zpívaly s kytarou u táboráku, překonávaly svůj strach na stezce odvahy nebo předváděly, co v nich je, v talentové soutěži, vždy vše dělaly s obrovským zápalem. Za zmínku také stojí pěší výlet do nedaleké Blatné či netradiční zážitek v podobě odpoledne plného zorbování. Při všech těchto aktivitách nám pak děti stále znovu a znovu dokazovaly, že je možné užívat si radostné chvíle naplno i s lidmi s mentálním postižením, kteří odjakživa neodmyslitelně patří mezi naše táborníky. Vidět, v jaké harmonii zde spolu žijí, jak si pomáhají a chovají se k sobě, je vždy nepopsatelný pocit. A právě to je jeden z důvodů, proč se na tábor budu vždy ráda vracet.

Velký dík patří samozřejmě našim sponzorům a všem, kteří jakkoli přispěli k tomu, že děti mohly prožít takto krásný tábor s bohatým programem a hromadou krásných odměn. Bez Vás by to nešlo!

No a jak to vlastně dopadlo s šesti královstvími a které z nich nakonec vyhrálo? Žádné. Obyvatelé Staré země k sobě naštěstí zase našli cestu. Zjistili totiž, že spolu jsou silnější, spojili své síly a v závěrečné bitvě nadobro vyhnali Cizí pryč. Na důkaz míru, vzala si vždy jedna krásná princezna jednoho udatného prince ze sousedního království a šest svateb se tak naráz konalo. Byla to velká sláva, na kterou bylo pozváno i spoustu kejklířů a žonglérů. Snad se mír a láska do Staré země vrátily nadobro…

    Za tým Táborníků Protebe

Michaela Mikulášková

     oddílová vedoucí